Članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika održali sastanak sa gradonačelnikom Banje Luke
28.5.2019
Članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika su u petak, 24. 05. 2019. godine, održali sastanak sa gradonačelnikom Banje Luke Igorom Radojičićem.
Neke od tema sastanka bile su peticije koje je Gradska uprava Banje Luke uputila Komisiji, a tiču se proglašenja dobara sa tog područja nacionalnim spomenicima. Na sastanku se razgovaralo o mogućnostima proglašenja Banje Luke kao gradskog područja u svrhu podrške kandidaturi Grada za evropsku prijestolnicu kulture 2020. godine, uključujući pripreme grada za kandidaturu kroz intervencije u prostoru.
Pored toga, članovi Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika su sa načelnicom Odjeljenja za zaštitu kulturno-historijskog naslijeđa iz Zavoda Republike Srpske Milijane Okilj obišli tvrđavu Kastel i zgradu Banskog Dvora na kojoj se trenutno vrše radovi na restauraciji fasade. Restauracija je započeta na osnovi detaljnog istraživanja izvornih materijala i u najvećoj mogućoj mjeri doprinosi vraćanju vrijednosti ovom objektu.
Članovi Komisije su posjetili džamiju Arnaudiju, koja je u fazi rekonstrukcije, te graditeljsku cjelinu džamije Ferhadije. Analizirani su aspekti vizuelnog integriteta ova dva spomenika te njihova međusobna veza u tom smislu.
Obilazak općina i radni sastanci sa načelnicima i gradonačelnicima su redovne aktivnosti članova Komisije, a u cilju bolje implementacije komisijskih odluka i zaštite kulturno-historijskog naslijeđa.
***
Banja Luka je grad koji uz Sarajevo, Mostar, Konjic i Trebinje ima najviše zaštićenih kulturno-historijskih spomenika u BiH. Nacionalni spomenici uz prirodna bogatstva predstavljaju jedinstvenu turističku ponudu Banje Luke i njene okoline. Kontinuitet urbanog razvoja Banje Luke moguće je pratiti kroz faze, uglavnom vezane za historijsko-političke i vojne promjene, noseći odlike civilizacija koje su naseljavale ovo područje. Prvobitno, nastanak urbane Banje Luke se vezuje za postojanje rimskog kastruma sa civilnim naseljem, zatim slijedi srednjovjekovna tvrđava sa podgrađem i pazarištem na koje se u vrijeme Osmanskog carstva nastavlja razvoj grada sa čaršijama i mahalama kao trećeg elementa razvoja. Nakon austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine, grad dobija potrebu za izgradnjom novih objekata koji će omogućiti rad novoj upravi. Arhitektura grada se počinje razvijati u novom pravcu koji karakterizira uvođenje elemenata po uzoru na evropske gradove.